5c9c4418-0e21-45ba-b62f-0d7ec4d45945

Podsumowanie 2023 roku

Koniec grudnia to czas podsumowań, dlatego zdecydowaliśmy się przygotować dla Was krótkie sprawozdanie o naszej działalności w 2023 roku. Miniony rok był dla nas bardzo intensywnym, ale i równie inspirującym czasem, który rozpoczęliśmy okresem przygotowań do pierwszej monograficznej wystawy w naszej galerii. W marcu dzięki współpracy z kilkoma kolekcjonerami sztuki współczesnej, udało nam się stworzyć retrospektywę twórczości Jana Tarasina. Wystawa “Ciągi znaczeń” składała się z ponad 20-tu prac malarskich, ukazujących jak zmieniał się styl Tarasina na przestrzeni następujących po sobie dekad. Ekspozycja przyciągnęła wielu znamienitych gości m.in.: prof. Annę Baranową, która napisała tekst do opublikowanego przy okazji wystawy katalogu. W maju w przestrzeni naszej galerii pojawiła się pierwsza praca o charakterze intermedialnym. Z okazji tegorocznej Nocy Muzeów zaprezentowaliśmy wideo-instalację autorstwa Dominika Lejmana pt. “Mnich” przy jednoczesnej ekspozycji wybranych obiektów rzeźbiarskich z naszej kolekcji tj.: “Seated figure” Magdaleny Abakanowicz, “Świadek” Andrzeja Szewczyka oraz “Atos” Leszka Oprządka.  

W czerwcu przy współpracy z wrocławską galerią MIA zorganizowaliśmy wystawę pt. “Wspólność. Gieraga/Madera - czyli powinowactwa”. Zestawienie prac młodej artystki wraz z dziełami klasyka łódzkiej awangardy zmaterializowało program naszej galerii, mający na celu nawiązywanie międzypokoleniowego dialogu. We wrześniu odbyły się dwa duże wydarzenia. Pierwszym była indywidualna wystawa Kingi Popieli pt. “Żaden koń na świecie nie biega jak zając”, na której zaprezentowane zostały zarówno obrazy jak i obiekty na papierze oraz, co istotne – artystka po raz pierwszy zdecydowała się stworzyć kompozycje rzeźbiarską. Następnie w drugiej połowie miesiąca wzięliśmy udział w Prague Art Week 2023. Pierwszy raz zaprezentowaliśmy wybrane prace współpracujących z nami artystów za granicą. Przygotowany przez nas projekt wystawy “Współczesna Abstrakcja Polska” przedstawiał dzieła siódemki artystów posługujących się językiem abstrakcji.  W październiku, przy współpracy z krakowską historyczką sztuki dr Agnieszką Tes, przygotowaliśmy wystawę prac Michała Misiaka pt. “Simple Complexity”.  Z kolei, w listopadzie po raz kolejny wzięliśmy udział w 20. Warszawskich Targach Sztuki. W grudniu odbyła się ostatnia w tym roku wystawa Sebastiana Krzywaka “Głowa do wycierania”. Pokazaliśmy prace z najnowszego cyklu artysty, który powstał w latach 2022 – 2023. Spośród 17-tu obrazów wybraliśmy 12, które w kapsułkowy sposób ukazują ewolucję stylu artysty.  

Podsumowując, w tym roku udało nam się zorganizować dla Was 6 wystaw, opublikować 3 katalogi oraz wziąć udział w Warszawskich Targach Sztuk oraz Prague Art Week. Chcielibyśmy podziękować każdemu z Was za wsparcie naszej działalności. Wysoka frekwencja na wernisażach, której następstwem były wielokrotne powroty na wystawy pokazuje nam, że to co robimy nie jest dla Was obojętne! Obiecujemy, że nie będziemy zwalniać tępa, a kolejny rok szykuje się równie intensywnie i ekscytująco!