prague Molski Gallery & Collection wernisaż wystawa galeria sztuka współczesna dzieła sztuki

WSPÓŁCZESNA ABSTRAKCJA POLSKA wystawa #pop-up w ramach PRAGUE ART WEEK 2023

W dniach 21-24 września w ramach Praskiego Tygodnia Sztuki, jako jedyna galeria z Polski pokażemy wystawę Współczesna Abstrakcja Polska na przykładzie wybranych prac autorstwa siedmiorga artystów posługujących się językiem abstrakcji geometrycznej.  

Przedstawimy prace artystów młodego pokolenia takich jak: Kinga Popiela, Krzysztof Mętel i Mateusz Piestrak, których rozważania na temat abstrakcji są powiązane z cielesnym aspektem pracy twórczej. Ponadto zaprezentowane zostaną dzieła artystów od dawna blisko współpracujących z naszą galerią, czyli: Tamary Berdowskiej, Mariusza Kruka, Sebastiana Krzywaka oraz Michała Misiaka.  

Zebrane dzieła tworzą konglomerat prac przedstawiających wielopłaszczyznowość pojęcia abstrakcji. Prace te ukazują, w jak odmiennych kierunkach może rozwijać się współczesna abstrakcja i egzystować na odmiennych płaszczyznach znaczeniowych, co wpływa na jej nieograniczoność. Co istotne abstrakcja nie jest głównym tematem sztuki tworzonej przez artystów, których dzieła ą prezentowane na wystawie. Jest jedynie środkiem artystycznego wyrazu, który pozwala zrozumieć świat poprzez inne, równoległe rzeczywistości.    

Stworzony przez nas projekt wystawy “Współczesna Abstrakcja Polska” ma na celu przybliżenie polskiej sztuki naszym wschodnim sąsiadom, a tym samym jej promocję na rynku czeskim. Wystawa będzie mieć miejsce w niezwykłej postmodernistycznej przestrzeni, która niegdyś była siedzibą Narodowego Banku Czeskiego. Dzisiaj są to wnętrza zaadaptowane przez organizatorów festiwalu PAW stanowiące jego główną siedzibę. Wierzymy, że przygotowana przez nas wystawa będzie stanowić impuls do nawiązania międzynarodowego dialogu posługującego się językiem abstrakcji.  

Wystawa: 21-22.09.2023

Wernisaż: 22.09.2023 - godz.17:00

Jeruzalemska 964/4

Praha 1 - Nove Mesto