Leszek Oprządek
Leszek

Oprządek

Leszek Oprządek urodził się w 1964 roku w Krośnie. Studiował na Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1988 roku uzyskał dylom z wyróżnieniem na Wydziałe Rzeźby w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego, a w 1991 dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej.

Leszek Oprządek jest współczesnym artystą tworzącym obiekty rzeźbiarskie, w których głównym zagadnieniem jest relacja pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem. 

Każda rzecz od najmniejszego źdźbła, komórki, atomu, po galaktykę, posiada swoją strukturę wewnętrzną, charakter konstrukcji, ciężar oraz to, co już do niej nie należy, to coś "na zewnątrz"- otoczenie. Obserwuję przedmioty i porządkuję je dla siebie ze względu na ich kolor, kształt, pochodzenie, trwałość. Zdarza się, że bryła na pozór nieciekawa, kryje w sobie całą symfonię układów przestrzennych, inna zawiera tylko jeden monotonny rytm lub ton. Są też bryły bardzo atrakcyjne na zewnątrz a zupełnie puste. Te obserwacje i doświadczenia staram się wykorzystać modelując z gliny, gipsu i betonu obiekty, których ciche życie wewnętrzne uwidaczniają serie skanów z tomografu komputerowego, przenoszących te konkrety w rzeczywistość wirtualną, oraz analogowych zdjęć rentgenowskich powstałych dzięki przenikającemu materię promieniowaniu "x".

Leszek Oprządek


Wystawy
2021 "Geometria i ...", Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Radom, Polska
2016 Malarstwo, Rzeźba (z Tamarą Berdowską), Galeria PPP, ZPAP Okręg Bielsko-Biała, Polska
2015 Projekty i projekcje, Galeria Pryzmat ZPAP, Kraków, Polska
2013 X, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, Polska
2011 Rzeźba, Galerie K, Staufen, Niemcy
2008 Nic podobnego, Galeria Nautilus, Kraków, Polska
2007 Malarstwo, obiekty, Galeria Pirschke, Frankfurt, Niemcy
2005 Obiekty, Galeria 261, Łódź, Polska
2001 Obiekty, Galeria Oranżeria, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Polska
1997 Rzeźby i obrazy, Rostworowski Gallery, Kraków, Polska
1994 Malarstwo, Galeria Tryptyk, Kijów, Ukraina
1992 Malarstwo, Rzeźba (z Tamarą Berdowską), Rostworowski Gallery, Kraków, Polska